Současnost

Obec je dobře vybavená

Obec Uhřice leží v malebném údolí pod svahy přírodního parku Ždánický les, po obou březích potoka Vápenky. Nepřehlédnutelným prvkem okolní přírody je kopec Romenov. Obec zaujímá katastr 708 hektarů. Podle statistiky v ní trvale žije asi 700 občanů. Terén se svažuje od severu k jihu.

Kdy byla obec založena se nedá přesně zjistit, ale bezesporu patří k nejstarším na Moravě. K Uhřicím patří i osada Janův dvůr (asi 3 km JV od obce), která však vznikla až v 19. století kolem Nového dvora, který v těchto místech zřídil kníže Liechtenstein.

Dávnou minulost vesnice připomíná především kostel - pozdně renesanční stavba ze 16.století rustikálních forem - který je významnou dominantou obce a je řazen k nejstarším na Moravě. 14. - 18. století připomíná kovový hrozen na domě č.p. 225, který označoval zájezdní hostinec a v 19. století uhřickou poštu. Uzavření míru po bitvě u Slavkova roce 1805 dokládá pamětní deska zasazená na dům v Janovém dvoře, v jejíž blízkosti pod památnou lípou byl mír dojednán. Smysl pro krásu i křesťanské cítění minulých generací dosvědčují dvě sochy z 18. století, socha sv. Floriána z 19. století a řada křížů rozsetých po katastru obce. Smutnou historii světových válek dokládá pomník a pamětní deska před budovou školy.

Vzácným darem pro občany i návštěvníky obce je bezesporu okolní příroda, zvláště les, který láká k vycházkám v každé roční době. Jistě krásu přírody i členitost terénu dokáží vychutnat též milovníci jízdy na kole, kteří budou projíždět po cyklostezce, která prochází katastrem obce.

Současné Uhřice se mohou pochlubit dobrou vybaveností. Obec je plynofikována, v celé obci je zaveden vodovod, má vlastní čističku odpadních vod, nově zrekonstruovanou školu, hasičskou zbrojnici a kulturní dům. V současnosti se rekonstruují silnice a cesty pro pěší, byl opraven obecní úřad. Novou zeď dostal hřbitov kolem kostela z 13. století. Začalo se s renovací koupaliště a výstavbou bytů. Dále je pak fotbalové hřiště, ke kterým v roce 2001 přibyl sportovní areál v sousedství školy s tenisovým kurtem, volejbalovým hřištěm, minigolfem a pěkným prostorem pro další sportovní aktivity. Z národopisných a folklórních tradic se dodnes slaví tzv. košt vín spojený s výstavou a to vždy v neděli před Velikonoce. Dále pak v první dekádě listopadu se pořádají Martinské hody. Z dalších zábav je to Kateřinská zábava 14 dnů po Martinských hodech a tradiční Benátská noc v druhé polovině července.

Těžba

V okolí proběhl na sklonku šedesátých let uplynulého století geologický průzkum. Jeho cílem bylo nalézt ropu a plyn. Poté byly v letech 1977 až 1980 vyhloubeny tři tzv. vyhledávací vrty. Sondou byla v hloubce asi 2 500 metrů objevena významná akumulace nafty a zemního plynu. Během pokusné těžby vrt produkoval za den 20 tun ropy a 200 000 kubíků plynu; začala proto pravidelná těžba. Vydolované podloží bylo využito a na začátku roku 2001 byl v trati nazývané Paní hora postaven podzemní zásobník plynu. Prý nejvýznamnější v ČR. Necelý kilometr od něj pak v roce 2003 vzniklo tzv. sběrné naftové středisko (SNS). Tvoří je dvě skladovací nádrže, z nichž každá pojme 2 500 kubíků ropy. Z těžby ze tří lokalit - Dambořic, Uhřic a Žarošic - do nich proudí kolem 1 230 kubíků ropy denně. Médium lze odeslat na nádraží ČD Uhřice u Kyjova nebo potrubím do stanice Čepro v Kloboukách u Brna. Těžba ropy a plynu dosáhla vrcholu kolem roku 2002 a 2003. Do pokladen obcí z ní plynou prostředky.

Aktuální informace

Úřední tabule - nový dokument!

Návrh závěrečného účtu 2016

24.03.2017

nabídka zaměstnání

Firma Kellner CZ s.ro. Žarošice příjme ´do pracovního poměru pracovníky na následující pozice: obchodně technický zástupce pro výrobu bazénů, znalost německého jazyka nutná, středoškolské vzdělání tech. směru a administrativní pracovník ve skladu, znalost práce na PC, nabídka zkráceného prac. úvazku 20 hod týdně. inf. na tel. č. 602549798.

23.03.2017

nabídka kamenických prací

Firma Suchánek-Holub bude 25.3.2017 přijímat v době od 12:30 do 13:00 hod na místním hřbitově objednávky na různé kamenické práce, zdrží se za jakéhokoliv počasí.

23.03.2017

Úřední tabule - nový dokument!

oznámení o zveřejnění rozpočtových dokumentů DSOI Severovýchod

21.03.2017

Úřední tabule - nový dokument!

oznámení o zveřejnění rozpočtu DSO Žd.les a Politaví

21.03.2017